Atpakaļ

Minimālisms

Mūsdienu arhitektūras virzieni un tendences, kārtējās paaudzes intereses, specifiskās vēlmes, izvēles… Guļbūves ir spējīgas pielāgot daudzas jaunas idejas, vienkārši jāveic korekcijas un izmaiņas koka konstrukcijās, un jāievieš šie risinājumi dzīvē. Eksponētajā projekta piemērā mēs pierādām un demonstrējam, ka guļbūve spēj adaptēt pat viskomplicētāko un dārgāko arhitektūras virzienu.

Galvenās šī laikmetīgā stila iezīmes: iespējami vienkāršas formas ēkas, maksimāli stiklotas fasādes un jumti bez sānu pārkarēm. Visam jābūt maksimāli vienkārši – tā, lai ēka atbilstu minimālisma sauklim “Mazāk ir vairāk”. Principā, koka ēku un guļbūvju gadījumā, jāpanāk vizuāla līdzība šķūnim. Lakoniskas formas un uzbūve, tas tikai sākumā šķiet vienkārši, jo visu loģiski un veiksmīgi sakombinēt nebūt nav vienkāršs uzdevums.

Stils “nekā lieka” prasa no arhitektiem īpašu izveicību un lielu meistarību, sasaistot iekšā un ārā redzamās konstrukcijas. Stils spiež iziet uz ļoti daudziem kompromisiem, meklējot risinājumus. Pirmkārt, tas pieprasa nomaskēt jumta notekas. Otrkārt, liek paslēpt divkāršos jumtus (vizuāli redzamo un īsto jumta segumu), kā arī nodrošināt jumta konstrukciju nestspēju. Treškārt, liek veidot sarežģītus šķēlumus, lai vizuāli izdzēstu biezos jumta “pīrāgus”, un liek sakārtot jumtu galus. Ceturtkārt, guļbūve pieprasa ievērot ēkas sēšanās principus un pareizu struktūru.

Turklāt, arhitekts nedrīkst aizmirst par ēkas dabīgumu, mājīgumu, funkcionalitāti un par tradicionālu (dažāda augstuma) baļķu lietošanu. Nedrīkst pazaudēt jumta kopturu baļķus un jumta konstrukcijas saturu, nedrīkst ignorēt dekoratīvos un citus konstrukcijas elementus. Arhitektam jāparūpējas par milzīgu skaitu sienās paslēpto instalāciju, par pajumtes un visas ēkas ventilēšanu, iekārtojumu, u.t.t. Skaidrs, ka projekts ir vēl jāsaskaņo ar pasūtītāja vēlmēm un vajadzībām, jāievieš izmaiņas un jāveic labojumi. Un tikai gadījumā, ja arhitektam ar projektēšanu ļoti paveiksies, būs nepieciešami tikai daži saskaņojumi.

Mēs ceram, ka šajā telpiskajā skatā mums ir izdevies eksponēt kādu daļu no uzbūves principiem šāda stila guļbūvēm.

 

 

Minimālisma kompozīcijas ar baļķiem ir vieglāk sakārtot tad, ja kaut daļēji upurē iekštelpu intereses un funkcionalitāti. Ja prioritāte ir izcelt ēkas ārējo dizainu, tad bieži nākas pastumt malā racionālās un praktiskās lietas. Nekas cits jau neatliek, ja vēlaties ar stikloto fasāžu palīdzību satuvināt ēku un telpas ar dabu. Varat mainīt jumta leņķus, veidot savādākas ēku kompozīcijas un konfigurācijas, ar un bez ēkas sānu izvirzījumiem, veidot augstākas vai zemākas ēkas, varat daļēji iegremdēt ēkas zemesgabala reljefā, varat integrēt, kombinēt, papildināt, pārsteigt ar akcentiem, u.t.t. Galvenais ir lietot daudz stikla, neko neatdalīt un nenorobežot. Ir jāļauj gaismai un apkārtējai ainavai iekļūt ēkā, lai telpas spēj saplūst ar dabas skaistumu.

Plašs darba lauks ēku un ainavu arhitektiem, dizaineriem un interjera speciālistiem. Mēs tikai prezentējam idejas skici, kā arī daļu no konstruktīvo iespēju buķetes. Prezentējam virzienu, ar kuru klasiskas, tradicionālas guļbūves un baļķu konstrukcijas spēj pievirzīties tuvāk pilsētai un citām ēkām. Virzienu, ar kuru guļbūves kļūst universālas, kļūst iederīgas jebkurā vidē, uz jebkura fona. Protams, ka minimālisma stils nav svešs vienādu, līmētu frēzbaļķu mājām, taču neviens vēl nav atļāvies to pielāgot klasiskai masīvkoka guļbūvei, kur viss ir īsts, dabīgs, meistarīgs.

Konkrētā guļbūve drīzumā tiks būvēta kā mūsu ražošanas uzņēmuma tehniskās projektēšanas birojs, pamati jau ir gatavi. Ēkas baļķiem būs askētiskais profilējums.

Projekts demonstrē šādu veida guļbūvju konstrukciju sasaisti. Protams, ka tajā ir veikta virkne “sterilu” darbību, lai nebūtu redzama neviena lieka detaļa: nomaskētas jumta notekas un visas instalācijas; pakāpeniski samazināts jumta biezums ēkas galos – terasēm, balkoniem un pārkarēm; noslēptas jumta nesošās konstrukcijas ēkas galos. Taču ir skaidrs, ka tie nav vienīgie risinājumi un idejas.

Biroja ēka atradīsies Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, Salacgrīvas pagastā, netālu no jūras, pie autoceļa Via Baltica. Kā iedrošinājums un aicinājums ļauties drosmīgām dizaina idejām, kā piemērs tradīciju integrācijai 21. gadsimta projektā, kā pierādījums “eko” spēkam. Birojs, kā uzņēmuma attīstības mērķu un virzienu pierādījums, misijas un vīzijas personifikācija.

 

 

Misija

① Iedzīvināt un integrēt guļbūvju tradīcijas

② Lolot un sargāt šo kultūrvēsturisko mantojumu

③ Pievienot guļbūvēm jaunas kvalitātes un vērtību

④ Aktualizēt sasniegumus un meistarību, izgaismot nozares nākotni

⑤ Saglabāt un uzlabot oriģinālos baļķu savienojumus un konstrukcijas

 

Vīzija

⑥ Koku ilgtspēja un  iemūžināšana

⑦ Ekoloģiska un ekosistēmiska šedevra izveide

⑧ Guļbūves pilnveide pa digitālās nemirstības ceļu

⑨  Tā, lai tas atveseļo, atjauno un saudzē dabas resursus