Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu, ka sniedzam vislabāko pieredzi mūsu tīmekļa vietnē. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk

Atpakaļ

Aicinājums uz pārdomām

Tātad satraukums ir par un ap guļbūvēm. Tātad ir vēl uz pasaules kāds, kam vispārēja tehnoloģiju buma un zināšanu progresa laikmetā, guļbūvju noriets, regress un degradācija nepavisam neliek mieru. Jā, jo vismaz mums, tas nešķiet loģiski… Tāpēc apsolām, ka šo nebūt ne tik vienkāršo, bet daudziem, sirdij tik tuvo tēmu, un tās daudzpusīgu izskatīšanu mēs izvērsīsim īpaši plašā frontē. Esam pārliecināti, ka šim, t.s. interneta emuāram, būs visai viegli izveidot daudzus, turklāt preses cenzūras neskartus un neapcirptus tēmu turpinājumus. Jo tēmu un problēmu tik tiešām netrūkst.

Diemžēl, bet publicēt šādu rakstu sēriju specializētos būvniecības žurnālos mums tika liegts, pat ne par maksu. Norvēģijas preses pārstāvju rupjais atteikums un aizbildinājumi sakņojās visnotaļ ētiskos apsvērumos. Laikam jau viņiem ērtāk ir neiespringt, vien ētiski paklusēt. Laikam jau tiem ērtāk ir jēli un nevarīgi noņurdēt, un turpināt vien novērot to, kā viss vērtīgais pamazām un pakāpeniski iznīkst. Bet, vai noplātīt rokas, vai nolikt spalvaskātu malā drīkst arī tad, ja runa ir par pašus rakstniecības virtuozus uzturošu nozari, par pašu barotni?

Uzskatām, ka bez pārdomām vai neiedziļinoties jautājumos, diez vai ir iespējams aptvert guļbūvju nozares problemātikas daudzpusīgās nianses. Vispār jau, ja neviens tā īsti nevēlas iedziļināties šādās tēmās, tad daudzu tamlīdzīgu nozaru izpostīšana kļūst ļoti grūti novēršama. Plus, ir jāņem vērā diezgan bīstama mūsdienu tendence – sevi, teju par vienīgo informācijas un faktu avotu, itin veiksmīgi ir pieteicis mārketings, tā masveidīgie rīki, tā pārliecināšanas lētie un eiforiskie māņi. Turklāt, tas ne no kā nekautrējās, respektīvi, tas konkrēti liek par sevi manīt.

Savu skatījumu uz guļbūvēm un nozares sasāpējušajiem jautājumiem, mēs vēlētos aizsākt visnotaļ miermīlīgi, citējot dažas, profesora un patiesa guļbūvju entuziasta, Latvijas amatniecības kameras prezidenta Viļņa Kazāka, mierpilnās atziņas no starptautiskās guļbūvju konferences materiāliem:

“Koka māja vienmēr ir bijusi un paliks kā īpaša māja, kas nodala cilvēku no apkārtējās vides ar dzīvās dabas produktu. Atcerēsimies, ka koka mājas mūs aptver ar īpašu gaisotni, smaržām, līnijām, krāsām, formām, pieskārieniem…, un visas šīs ietekmes ir Dabas dotas. Tās dziļi nostiprinājušās mūsu apziņā un zemapziņā. Būtībā īsti koka mājokļi ir ļoti vienkārši, un tieši šajā apstāklī slēpjas to pievilcīgums, jo tajos nav nekā lieka. Un mēs nemaz nepārspīlējam, ja sakām, ka koka mājas ir mūžīgi dzīvas. Koka māja, tāpat kā jebkurš mājoklis, ir nemitīgā attīstībā un saskarsmē ar citām lietām.”

“Mēs zinām, ka visi koki ir brīnišķīgi mežā, ka tiem ir savi mūži un īpašības, taču mājokļu cēlāji apliecina, ka pastāv labie un kreisie vijumi, dažādi augšanas, gaismas apstākļi un ciršanas laiki, transportēšanas un uzglabāšanas paņēmieni, apstrādes un apdares veidi, protams, savienojumi un konstrukcijas. No akmens cirvja līdz lāzerzāģim ir pagājuši gadu tūkstoši, tomēr jebkurš apstrādes paņēmiens atstāj savas pēdas. Kādreiz pēc cirvja pieskāriena raksta atpazina meistara raksturu – vai šis vīrs ir bijis vājš vai spēcīgs, ātrs vai lēns… Rokas darbarīki pārauga mehanizētos, elektrificētos, pneimatizētos, elektronizētos instrumentos un darba mašīnās. Daudzas modernās koka mājas tiek ražotas pilnīgi industrializētās metodēs, tomēr neraugoties uz rokdarbu meistara prombūtni, daudzas labās koka īpašības tādēļ gan nav zudušas.”

“Protams, galvenais uzdevums ir dziļāk, plašāk un precīzāk izprast koka māju līdzšinējo attīstību, pašreizējo situāciju, kā arī tuvākās un tālākās nākotnes piedāvātās iespējas. Tas ir milzīgs darba lauks mājokļu filozofiem, sadzīves psihologiem, arhitektiem, būvniekiem, dizaineriem, interjeristiem, dekoratoriem, māksliniekiem un arī publicistiem. Taču vienmēr un katram, pats galvenais uzdevums ir informēt sabiedrību par jaunās koka mājas visiem labumiem. Nākotnes koka māja stāv krustcelēs, iespējams, ka daži ceļi uz to vēl tikai top, un tādēļ, lai darītu labāku pašu populārāko civilizācijas objektu, bez kura nevar iztikt neviens cilvēks, tā gaida ļoti daudzu nozaru, uzņēmumu un personību pienesumus.”

Šie, un citu nozares speciālistu, domugraudi ir aizgūti no pēdējās ievērojamās, tālajā 2005. gadā Rīgā, Latvijā notikušās starptautiskās zinātniskās konferences “Guļbūvju un koka konstrukciju būvniecība” materiāliem. Zemāk, dalībnieku (daļas) kopbilde.

 Vai tiešām no pēdējās šādas konferences? Kas attiecas uz Ziemeļeiropu, tad diemžēl atbilde ir – jā, koka amatniecības nozares straujās lejupslīdes un norieta dēļ. Ir vēl mēģināts rīkot šādas konferences arī tālajos 2007. un 2009. gados, bet diemžēl nesekmīgi, un izdevies ir noorganizēt tikai atsevišķus seminārus par tēmu. Un tas tad arī viss.

Starp citu, vērienīgajā Rīgas konferencē toreiz piedalījās prāvs skaits dalībnieku, proti, 157 entuziasti no 14 valstīm – amatnieki, pētnieki, mākslinieki, arhitekti, projektētāji, dizaineri, ekonomisti un pat politiķi. Un konferences gala rezolūcijā tika tostarp uzsvērts sekojošais:

“Koks piedāvā cilvēka uztverei – acīm, ausīm, degunam, temperatūras sajūtai – dabīgu mainīgu vidi. Mēs zinām, ka viss, kas mainās, tas attīstās. Kas neko jaunu nedod, tas atmirst, tādēļ koka vide dabīgi attīsta cilvēka fiziskās, fizioloģiskās un psihiloģiskās reakcijas. Mājas ir dzīves un vides stabilā daļa. Mājokli atpazīst zemapziņa. Mājokļa tēls paaudzēs ieaudzis gēnos, valodā, fantāzijās un dvēselē. Pazaudēt mājokļa tēlu, nozīmē pazaudēt dvēseli.

Tās dalībnieku vidū valdīja absolūta vienprātība, gala rezolūcijā konstatējot arī šo, visai skumjo faktu:

“Amatnieku darbs ir senākais un visprecīzāk kalpo klienta idejas atklāsmei un realizācijai, taču amatnieku darbu pilnvērtīgi var apgūt tikai dzīvā pārmantošanas ceļā, no māceklības ejot caur zeļļa darbu uz meistarības virsotnēm. Tas piedāvā klientiem personīgu saskarsmi, un tiem jābūt cilvēcisko attiecību pārdzīvojumiem, kuri paliek atmiņā visu mūžu. Taču, diemžēl neviens vairs ar to nopietni nenodarbojas, un tādēļ, ekonomisku un tehnoloģisku apsvērumu dēļ, strauji izzūd šī būtiskā, cilvēciskā, saimnieciskā un kulturālā vērtība.”

Iespējams tas skanēs neparasti, taču guļbūves varētu salīdzināt ar satiksmes tuneļiem. Lielākā daļa cilvēku maz ko zina par to būvniecības niansēm, taču, braucot ikdienas gaitās, uzticas, ka tie ir kvalitatīvi un droši. Tomēr pietiek kādam no daudziem, patiesībā ļoti sarežģītajā tuneļa konstrukcijā, iesaistītajiem inženieriem pieļaut kļūdu, un no skata vienkāršā būve pārvēršas par dzīvībai potenciāli bīstamām lamatām. Arī guļbūves pirmajā acu uzmetienā visas šķiet diezgan vienkārši veidotas, un gluži kā no glancēta kataloga vāka. Vēl jo vairāk, sapņa apburtiem, Jums ir vēlēšanās ticēt, ka tieši Jūsu izvēlētā guļbūves māja būs ideāla, un ka Jūs jau nu nekad nekļūdīsieties ražotāja izvēlē…

Taču realitātē īsta, tradicionāla, pareizi būvēta guļbūve nemaz nav tik vienkārša, un tā savos tehnoloģiskajos risinājumos droši var konkurēt ar satiksmes tuneļiem. Taču diemžēl ir atkal jākonstatē ka, ja ceļu būvē tehnoloģijas, prasmes un zināšanas nepārtraukti attīstās, tad guļbūvju gadījumā pēdējās desmitgadēs piedzīvots ievērojams regress, vismaz Ziemeļeiropā. Aizvien biežāk to izgatavošanā un būvniecībā tiek pielaistas ne tikai neuzmanības, bet arī rupjas, sistemātiskas kļūdas, kas Jūsu iecerētos sapņus vienkārši pārvērš katastrofā. Ja ne gluži apdraudot dzīvību, tad nervus un maciņa biezumu gan, turklāt pamatīgi.

Apzinoties problēmas smagumu, taču redzot arī pašu izveidotos risinājumus problēmām, mēs saprotam, ka beidzot, un šoreiz tieši mums, ir pienācis laiks garākā jeb izvērstākā publikāciju sērijā daudzpusīgi palūkoties uz šo, vismaz norvēģiem tik aktuālo, taču publiski par maz apspriesto tēmu – guļbūvju kvalitātes tēmu. Labi, un kas tad šo tēmu solās tik pamatīgi apstrādāt? Mēģināsim, mazliet ar sevi iepazīstināt:

Mēs esam uzņēmums ar nosaukumu EKO NAMS. EKO nozīmē ekoloģisks, NAMS ir sinonīms vārdiem māja un ēka. Norvēģijā mūs pārstāv pašu meitas uzņēmums ar nosaukumu Skandinavisk Hus og Hjem AS. Nākam no Eiropas Savienības dalībvalsts Latvijas, un pēc uzņēmējdarbības formas esam SIA, tas ir, sabiedrība ar ierobežotu atbildību. Jā, mūsu valsts izdomā diezgan jocīgus uzņēmējdarbības formulējumus un principus, jo, pārcilājot mūsu uzņēmuma pamatvērtības, varam Jums droši apliecināt to, ka par visu dzīvē nesam nevis ierobežotu, bet gan pilnu atbildību. Atrodamies Līvānu pilsētā, kas ir aptuveni 175 km uz austrumiem no Rīgas, ražotnes teritorija aizņem 5 hektāru platību, no tiem 3 hektāri ir telpas, un visas zem jumta.

Diez vai Jūsu interesi spēs piesaistīt visi mūsu attīstības vēstures raibie notikumi, tomēr atsevišķi mūsu pārdzīvojumi jau noteikti šajos rakstudarbos šur un tur pavīdēs, vien jācer, ka šie emociju uzplaiksnījumi būs tiešā kontekstā ar iztirzājamo tēmu. Atklāti sakot, nekas jau īpašs pašiem par sevi nav sakāms. Daudz labprātāk mēs runātu par mūsu produktu un mūsu darba rezultātiem, jo skaidrs, ka visticamāk sevi pasniegt sanāk tad, ja darbi runā paši par sevi. Taču mēs droši varam papildināt savu iepazīšanās “pieteikumu” ar rindkopām, kuras reiz iekļāvām mūsu brošūras ievadvārdos:

Mūsu uzņēmums savu darbību uzsāka 2000. gadā, ar rokām cērtot guļbūves gan vietējam, gan ārvalstu tirgum. Foto – drudžaina namdaru rosība, tolaik vēl Vangažos, 35 km no Rīgas.

Cīnoties ar cilvēciskā faktora, kvalitātes, efektivitātes un izmaksu problēmām, arvien biežāk nonācām pie jautājuma: Vai šo sarežģīto stūra savienojumu vispār iespējams izgatavot rūpnieciski? Un precīzi, saglabājot gadsimtiem pārbaudītās formas un īpašības? Kā panākt, lai guļbūves vizuālais koptēls neatšķirtos no roku darba?

“Guļbūves jāražo no daudz un dažādu augstumu baļķiem, saglabājot stūra savienojuma autentisko izpildījumu!”

Šādi, toreiz gandrīz vai utopiski, skanēja izvirzītais mērķis. Un tomēr, 2003. gadā Lillestrømas starptautiskajā izstāžu centrā “Exporama”, tika prezentēta pirmā šādi saražotā guļbūve un tika sperti pirmie drošie soļi Norvēģijas tirgū, kur šajā jomā ir ļoti senas tradīcijas, dziļas zināšanas un augstas prasības.

Protams, bija nepieciešams laiks, lai jaunais produkts sevi pierādītu un dzēstu skepsi daudzu klientu, konkurentu un speciālistu aprindās, kuri pamatā atzīst vienīgi roku darbu. Soli pa solim mūsu produkts turpina iekarot pasūtītāju uzticību, viešot pārliecību, ka rūpnieciski ražota guļbūve spēj ne tikai vizuāli pielīdzināties kvalitatīvam roku darbam, bet arī pārspēt to savienojumu precizitātes ziņā, un ne jau tikai…

Nepārtraukti tiek ieguldīts uzņēmuma attīstībā, ražošanas telpas palielinātas līdz 30 000 m², izgatavotas jaunas modernākas iekārtas un pilnveidotas esošās, tiek ieviestas inovācijas koksnes žāvēšanas procesā, uzlabota un papildināta specializētā projektēšanas un iekārtu vadības programmatūra – ar jauniem savienojumiem, frēzējumiem, jauniem brusu profiliem un biezumiem, svītrkodiem un automatizāciju.

Nostiprinot klientu uzticību un interesi par EKO NAMS, un arī mūsu preču zīmes SKANDINAVISK TØMMERHUS, guļbūvēm arī nākotnē, mēs apsolam šo virzību nekad nepārtraukt. Lai vai kādi vēji pūš, mēs ticam, ka guļbūves nepazudīs, kamēr vien uz Zemes aug koki. To neatkārtojamais šarms, un koku dabīgais mikroklimats taču spēj savaldzināt jebkuru.

Lūk šādi izskatās pilnīgi pareizs baļķu stūra jeb pakšu savienojums, un kopš 2003. gada tas vienmēr ir bijis šāds:

Šāds noskaņojums bija pirms 8 gadiem, un tāds tas ir arī šobrīd, savukārt degsme darboties ir tikai augusi. Jā, tomēr šķiet, ka naivās poēzijas laikmets pa šiem gadiem ir pametis šo pasauli, tāpēc laiks mums ķerties pie lietas. Šoreiz nedaudz savādāk – ar faktiem, argumentiem un pierādījumiem, jo arī no cienījamā profesora uzrunas, un no citiem, turpmākajos rakstudarbos atspoguļotajiem, guļbūvju konferences dalībnieku referātu izvilkumiem, no visu dalībnieku kolektīvās nostājas, nepārprotami izrietēja sekojošais:

Ražotāja pienākumos ietilpst arī informēšana par jaunā produkta būtību, un par tā kvalitātēm.

Proti, vienmēr ir nepieciešams izklāstīt sabiedrībai savu (šoreiz jau mūsu piedāvājumu), liekot lietā visus mūsu rīcībā esošos argumentus. Argumentus, kuri arī Jums liktu aizdomāties, kuri palīdzētu objektīvāk izvērtēt un izprast situāciju. Vienīgi Jums būs mums jāpiedod gan tik brīvs un nepieradināts rakstniecības veids, gan teksta, stila un izteiksmes kļūdas, gan arī visi šī emuāra turpinājumā sagaidāmie, neskaitāmie ētikas pārkāpumi. Lai tur vai kā, bet mums tomēr ir jārīkojas, mums ir Jūs jāinformē. Starp citu, šis nelielais namiņš Norvēģijas Fagernesas (Blilie) apgabalā bija pirmais mūsu jaunā produkta pasūtījums. Piegādāts 2003. gada beigās.

Tātad šiem rakstiem vai, mūsdienās par emuāriem dēvētajām, pārdomām ir jāatspoguļo patreizējo, jāsaka visai problemātisko, situāciju cilvēka senāko ēku – guļbūvju nozarē, un mums ir jāvērš Jūsu uzmanība uz kvalitātēm, kādas šobrīd ir pieejamas Norvēģijas un Skandināvijas tirgū. Protams, šo emuāru turpinājumos, iespējams pat katra tā noslēgumā, neizpaliks salīdzinājums un/vai informācija par kvalitātēm kādas tad piedāvājam mēs.

Respektīvi, ir pilnīgi skaidrs, ka neviens nedrīkst nevērīgi attiekties pret Norvēģijas tirgu. Tirgu, kurš ir guļbūves visvairāk cienošais, un šajā jomā arī pārliecinoši zinošākais. Tāpēc mēs iedziļināsimies ar šo nozari saistītajās problēmās un grūtībās, un visos sīkumos izstāstīsim par dažādām situācijām un šīs nozares izaicinājumiem. Un arī par to, kā un cik grūti kaut kas labs vispār rodas, vai arī par to, kā neglābjami var degradēt vērtīgās amatniecības prasmes un tradīcijas.

Redz, jau atkal emocijas uzvirmo, un jau atkal ir Jūs jābrīdina, ka rakstu sērijā noteikti pavīdēs atklātas, mūsu attīstības fronti atspoguļojošas cīņu ainas, kuras noteikti nespēsim nepavadīt neizkliedzot savu sāpi. Sāpi par visu to, kas šajos izaugsmes gados ir sakrājies, par to kā mūsu ieceres un attīstība ir bremzējusies, par to kā tas ir – cīnīties vieniem, vieniem pret tūkstoti. Tomēr šādu, emocionālu izklāstu laikā Jūs noteikti spēsiet izprast mūsu iesāktās cīņas un neatlaidības pamatojumu, uztaustīt to starp rindiņām. Lūgums nesabīties no ne pārāk patīkamajiem faktiem, apgalvojumiem un slēdzieniem, no mūsu argumentācijas atskabargainās leksikas, no mūsu nepārprotami kašķīgās ievirzes.

Ja Jūs vēl to nezinājāt, mūsdienās informācija ir jāpasniedz pietiekami spilgti un krāsaini tad, ja vēlaties noturēt lasītāju uzmanību. Tāpēc piedāvājam tipiska roku darba savienojuma fotoattēlus, t.i., pārliecinoši zema kvalitāte, savukārt precizitāte tur nav un nekad nebūs.

Kā arī tipiska baļķu gropējuma formas fotoattēlu. Tādas “kaķējuma”gropes dominē vietās, kur tās nav redzamas no baļķu galiem, piemēram, baļķa posmā starp pakšiem. Taču šāds izpildījums dramatiski palielina ēkas sēšanās %-us, kā arī pārplēš baļķu pārkaru galus.

Taču Jums noteikti nav jāsatraucas ne par guļbūvju likteni, ne par mūsu paustās kritikas smagumu, jo risinājumu jebkurai mūsu izgaismotajai tēmai vai problēmai jau esam atraduši, vai gatavojam. Par to tad tiks pastāstīts uzreiz, vai arī nedaudz vēlāk, kādā no rakstudarbu turpinājumiem.

Piedodiet, bet kas attiecas uz Jums, kā mūsu ražoto guļbūvju potenciālajiem pasūtītājiem, viss ir vispilnīgākajā kārtībā. Jums šajos rakstos tiks pavēstīti tikai un vienīgi pozitīvi jaunumi. Un vispār jau, viss šis stāsts principā būs par to, cik nozīmīgs ir mūsu pienesums nozarei, pēc būtības. Jo tieši par šo pienesumu gan Jums, gan sabiedrībai ir beidzot jāuzzin.

Protams, pilnīgi pretēji vai pat diezgan bēdīgi, rakstos paustie slēdzieni pārsteigs visus lepnībā slīkstošos guļbūvju ražotājus. Tos, kuri ļoti sevi pārvērtē, sliecoties par tādiem sevi uzskatīt, kuri patiesībā maldina sabiedrību, liekot sevi par tādiem dēvēt. Jā, tieši tā, ar mūsu “tik mīļotā” mārketinga palīdzību. Tomēr tā jau tas dzīvē notiek – nav laba bez slikta, un otrādi. Emuāru tekstos ietērptais spiediens tiks atklāti un mērķtiecīgi vērsts uz to, lai sadrebinātu jebkuru nozares vājuma jeb situācijas izmantotāju, jebkuru guļbūvju apdraudētāju. Varat pat necerēt, ka šī tvēriena spēks varētu atslābt. Mūsu argumentācija noteikti aizsniegsies līdz visiem tiem pseido ražotājiem, kuru vienīgais sasniegums ir tas, ka tiem izdevies izspiest amatniecību no aprites, līdz visiem tiem nemākuļiem, kuri absolūti neko nav darījuši guļbūvju nozares labā, kuri atļāvušies tikai veģetēt un slinkot, kuri paspējuši degradēt visu to, uz kā paši tik ērti ir uzsēdušies. Šķiet, ka vismaz cīņas pieteikums ir izdevies pietiekami sulīgs, pietiekami kareivīgs.

Papildinājumā 2 fotoattēli no pārtikušās Zviedrijas. Norsborgā, t.i. valsts galvaspilsētas Stokholmas pievārtē, ir (vai bija) brīvdienu mājiņu izstāžu ciemats “Husmässan” ar šādiem, kliedzošiem roku darba šedevriem, augstākminētās degradācijas pierādījumiem. Taču ne jau ar domu eksponēt kļūdas vai maksimālo nemākulību, bet ar domu tirgot šādas roku darba guļbūves.

Diemžēl, bet ļoti iespējams, ka daudzas vārdiskās un izteiksmes “pērles” tomēr būs nogludinājušās vai pazudušas tulkojumos uz angļu, krievu un pēc tam vēl uz norvēģu valodu. Piedodiet, pa tiešo uz norvēģu valodu nebija iespējams sameklēt pietiekami profesionālu tulku. Labi, un ko tad ar šo rakstu sēriju esam iecerējuši uzrunāt?

Pirmkārt, visus potenciālos pasūtītājus un daudzskaitlīgo guļbūvju cienītāju pulku, visus tos, kuri jau izlēmuši vai tikai apsver guļbūves iegādi un būvniecību. Rakstu mērķis ir likt Jums vispirms aizdomāties, tad izsvērt visus par un pret, un tad pašiem pārbaudīt faktus un pārliecināties par visu reālajā dzīvē. Iespējams mēs beidzot panāksim to, ka Jūs nezaudējat iekšējo mieru un pārliecību par savas izvēles pamatotību, ka šajā guļbūvju tirgus karuselī un piedāvājumu jūklī, Jūs varēsiet atbrīvoties no nedrošības sajūtas, bažām vai nelāgām priekšnojautām. Starp citu, gadījumā, ja Jūs izlemsiet, ka tieši mūsu piedāvājums ir īstais, tad Jūs droši varēsiet vaicāt pēc mūsu produkta Jums uzticamiem būvniekiem, vai vienkārši – brīvi izvēlētiem būvniekiem. Jūs droši varēsiet tiem pieprasīt tieši šāda guļbūves karkasa piegādi, un tā iekļaušanu Jūsu būvniecības pasākumā! Pārlieka uzstājība no Jūsu puses pat nebūs nepieciešama, jo nevienam, kurš akceptēs mūsu savstarpējās sadarbības modeli, mēs neatteiksim.

Otrkārt, mēs vēlamies uzrunāt visus guļbūvju nozares entuziastus un profesionāļus, visus namdarus, amatniekus un guļbūvju roku darba meistarus. Gan lielus, gan mazus būvuzņēmumus. Tos, kuri palīdz pasūtītājiem organizēt pilnu būvniecības ciklu, tos, kuri bija vai būs gatavi iesaistīties guļbūves būvniecības avantūrās, tos, kuri vēl joprojām pērk šos guļbūvju karkasus Dievs vien zin kādos pasaules nostūros, kā arī tos, kuri paši vēl joprojām veic šo tik sarežģīto guļbūvju izgatavošanas operāciju ar rokām. Skaidrs, ka mēs no savas puses ar visiem spēsim izveidot ļoti pieņemamu sadarbības modeli. Naivi ceram, ka pat tos, kuri tik spītīgi vēl turās pie savām roku darba iestrādēm, mēs spēsim iekustināt vismaz uz pārmaiņām. Nesteidzīgi izklāstot situāciju nozarē un iepazīstinot ar mūsu produkta kvalitātēm. Niansēti, soli pa solim, pierādot mūsu guļbūvju neapšaubāmo pārspēku un uzticamību.

Piemēram šādi, ar fotoattēlu par mūsu pakšu savienojuma šķērsgriezumu. Visur ir vienāda 10mm sēšanās atstarpe gan pakšos, gan starp baļķiem, plus leņķiskas stūra savienojuma augšas, lai nodrošinātu vienmērīgu, kontrolētu sēšanos. Ar visām šīm guļbūves dilemmām mēs Jums noteikti palīdzēsim tikt skaidrībā, jo katrā no turpmākajiem rakstiem, beigās tiks publicēta arī ērti pārskatāma, n-tos kvalitātes kritērijus salīdzinoša, tabula.

Jā, mēs lieliski apzinamies, ka riskējam izraisīt roku darbu entuziastu un guļbūvju meistaru neapmierinātību, pat izsaukt sašutuma un aizvainojuma vētru. Tomēr, ja tā padomā, un ar vēsu galvu… Ir taču pamats secinājumiem, ka par aizvainojumu un citām nestabilām emocijām runa var iet tikai neīstu, sevī nedrošu meistaru un nestabilu uzņēmumu vidē. Savukārt, augstas kvalifikācijas un pārliecinātus meistarus konstruktīva kritika nekādi nespēj aizskart, turklāt tie noteikti spēs izprast mūsu argumentācijas patiesos nolūkus, paši apsverot un izvērtējot šajos emuāros minētās problēmas un faktus.

Cerams, viņi piesliesies mūsu viedoklim, ka principā šie raksti palīdz attīrīt vietu arī īstu meistaru daiļradei un, ka izskaust roku darbu, galīgi nav rakstu mērķis. Ka patiesībā to mērķis ir atmaskot un nostumt malā falšo, neīsto, paviršo, degradēto, izpildījuma ziņā lēto un nekvalitatīvo, tā saukto “roku darbu”, un līdz ar to novērst turpmāku guļbūvju reputācijas graušanu un, tai sekojošo, iznīcību. Vien jācer, ka arī visi neapmierinātie un apbižotie to izpratīs, un visam bez ierunām piekritīs. Cerams, ka izpratni paātrinās arī šo ķēpaušu nedarbi, labākie no labākajiem:

Perfekta baļķu “kaķējuma” grope un profila pāreja.

Ar “stingrām” līstītem koriģēts stūra savienojums, papildus šis šaušalīgais murgs vēl aizziests ar špakteli, lai tad ir droši.

Vai derēs baļķis ar ļoti meistarīgi ielipinātu fragmentu? Tā sacīt, iepriekšējā savienojuma vaigi jeb kļūda gandrīz nav pamanāma.

Starp citu, mūsu nostāja ir identiska tai, kā to izprot, atzīst un kā par to izsakās augstākminētās guļbūvju konferences dižgari no visas pasaules:

Roku darbam ir vieta, un vienmēr būs vieta, kaut vai hobija līmenī. Roku darbu ir jāsaudzē, jāpārmanto, jālolo, bet ne jau tādam tam jābūt, kāds tas ir šobrīd, tik sakropļotam. Un, protams, ir jāsaprot to, ka tehniskais progress ir neapturams, ka viss attīstās, un tajā nebūt nav nekā slikta.

Un ievada noslēgumā vēlreiz par Jums vissvarīgāko, par pareizā ražotāja (Piegādātāja) izvēles jautājumu. Šajā ziņā mēs Jūs (Pasūtītājus) tik tiešām neapskaužam. Jums jāizskata tik daudz dažādu ražotāju izvietotos sludinājumus un mājaslapas, Jūs esat spiesti dienām ilgi, brīžiem arī bezjēdzīgi maldīties visos šajos piedāvājumos, aprakstos  un  uzņēmumu  pašreklāmās,  piemēram,  pārskatot visus interneta portālā hytte.no vai citur eksponētos sludinājumus un mājaslapas. Un cik vēl no Jūsu dārgā laika tiek zaudēts papildus “parakājoties” citur, visur kur internetā? Vai arī tam diemžēl Jums vairs nepietiek spēka? Skaidrs, ka šī nodarbe ir diezgan nogurdinoša, taču neko jau tur nevar darīt, tas ietilpst Jūsu Pasūtītāja pienākumos.

Taču Jums vismaz ir kaudze ar naudu, un kas jādara, tas jādara. Bet kā lai Jūs uzminat, kurš vispār ir ražotājs, kurš tikai kāda ražotāja pārstāvis, kurš tirgus segmenta jaunpienācējs, kurš avantūrists, kurš starpnieks, kurš ir īstais? Kļūdīties arī nav pieļaujams, jo šī kļūda var Jums izmaksāt pārāk dārgi, un vispār, tas viss var beigties traģiski. Tiešām, kā lai Pasūtītājs izvēlas no vairāk nekā 150 sludinājumiem portālā, ko darīt ar mirgojošajām reklāmām, baneriem, plakātiem, ar Google adds, u.t.t.?

Kuram uzņēmumam zvanīt, ar kuru sākt, kā tos visus pārbaudīt, pie kura braukt vizītē un tērēt gan laiku, gan naudu, kuram vispār var uzticēties? Kā lai te neapjūk, jo visi taču apgalvo, ka ir pieredzējuši, visādi sertificēti un, bez šaubām, ļoti profesionāli un kvalificēti, un godīgi. Taču iespējams, ka tie tikai meistarīgi manipulē ar Jums. Kā lai izskaitļo pareizo uzņēmumu, kurš lietaskoks, kurš nejēga, kurš rūdīts viltvārdis? Ar savu naudas kaudzi taču arī negribētos mētāties. Kā lai tiek skaidrībā, kam lai vispār prasa palīdzību un padomu? Un tad vēl rīkot cenu aptaujas, salīdzināt visas šīs tāmes, dažādos piegādes sarakstus, līgumus un nosacījumus. Jūs var sākt pārņemt stress, izmisums, bezpalīdzība, un apātija, vienkārši galva jau griežas riņķī.

Fotoattēls: Mūsu kādreizējā sadarbības partnera Norsk Laft AS stends izstādē “Hytteliv”. Lillestrøm, Norvēģija, 2004. gads.

Labi, pietiks Jūs biedēt. Protams, visvairāk cilvēkus pārliecina vienkārši draugu (bet tikai uzticamu) ieteikumi, viņu vai pašu redzētais, piedzīvotais, kaut kur dzirdētais, kā arī lasītais. Skaidrs, ka Pasūtītāja interesēm visvairāk atbilstu situācija, ja viņa izvēlei tiktu piedāvāti vairāki, zināmi un pārbaudīti, bet galvenais, objektīvu un pierādāmu kvalitāšu dēļ atlasīti – universāli ražotāji, neatkarīgi zīmoli, uz kuru produktu kvalitāti un profesionalitāti jebkurš no būvniekiem (Piegādātājiem) var pilnībā paļauties. Lieti palīdzētu arī oficiāla statistika par guļbūvju tirgus galvenajiem spēlētājiem un svarīgāko parametru: kvalitāte, cena un pasūtījumu izpildes laiks salīdzinājumi, ļoti noderētu arī uzņēmumu uzticamības indeksi un reitingi, brendu atpazīstamības pētījumi, u.t.t. Laikam jau pietiks fantazēt, jo neviens šādas ekstras un statistiku pārskatāmā nākotnē Jums netaisās piedāvāt.

Taču diemžēl jau atkal pienāk satraucoši signāli… Proti, ir dzirdētas runas, ka šobrīd visbiežāk starp tirgus spēlētājiem ir sastopama situācija, kad būvnieks un ražotājs nemaz nav tik neatkarīgi un objektīvi, ka tie ir gan juridiski, gan finansiāli saistīti, ka ražotājs ir pašam būvniekam pilnībā vai daļēji piederošs ārvalstu uzņēmums, ka tieši tāpēc šis slīpētais būvnieks (pārdevējs un piegādātājs) visādos veidos, nereti pat ļoti izmisīgi, apstrādā un maldina potenciālos pasūtītājus, un iesmērē tiem zemas kvalitātes “roku darba” preci, lai tikai iegūtu sev piederošajai ražotnei pēc iespējas vairāk pasūtījumu, tieši savai ražotnei. Pie tam, par ļoti augstu cenu, tādu kā izcilam “roku darbam”.

Labi, bet vismaz mūsu gadījumā, visas šīs mocības Jums var tikt aiztaupītas, jo atcerieties – visvairāk pārliecina draugu ieteikumi, pašu redzētais, dzirdētais un lasītais. Un nekas Jums nebūs jāmeklē, un nebūs Jums jālauza galva, viss ir droši un forši, viss ir kārtībā. Unikāla tehnoloģija, lielisks, pārbaudīts un viegli identificējams produkts.Identificējams tikai izjauktā veidā, pie piegādes vai montāžas. Tikai tad var redzēt detaļu savienojumus, frēzējumus un urbumus. Saliktā veidā būs nesalīdzināmi grūtāk konstatēt produkta izcelsmi, jo koptēls atbilst augstas raudzes roku darba guļbūvei. Tad pat speciālisti sāk apjukt, protams, ieskaitot mūs pašus. Produktam nav analogu, to ekskluzīvi ražo tikai viens uzņēmums. Pat izstāžu firmas izmanto mūsu ražotās mājiņas saviem reklāmas plakātiem, jo bildes sanāk gan konkrētas, gan skaistas.

Taču, ja grasāties tomēr turpināt meklējumus starp 100 + uzņēmumiem, meklējot kādu fantastisku alternatīvu, tad, pirms uzsākt šo drudžaino rosību, lūdzam Jūs aizdomāties. Vai nav tomēr nedaudz prātīgāk pirms tam izlasīt šo rakstu/emuāru sēriju? Mierīgā garā pa vakariem, brīvi – pa daļām, pa tēmām, jauktā secībā. Piemēram, ziedojot vienas nedēļas vakarus. Un varbūt nemaz nav vērts tik ļoti steigties, nav vērts velti šķiest spēkus? Izlasītais taču noteikti šo to izgaismos, paskaidros un izskaidros. Jūs taču arī kļūsiet daudz erudītāki, tas taču Jums noteikti varētu noderēt, kaut vai pareizā jeb “īstā” ražotāja meklējumos.

Tomēr pastāv liels risks, ka šīs lasīšanas laikā Jūs par daudz ko tiekat pārliecināti, cita starpā arī par to, ka Jums tagad ir brīvi pieejama daudz augstāka kvalitātes līmeņa guļbūve, pat guļbūvju bizness. Un pat gadījumā, ja tas tā tiešām arī notiks, tas taču ir ļoti labi.

Veiksmīgu lasīšanu visiem vēlot, ar cieņu, valdes loceklis Ervins Poga

 

 


Starp citu, lai Jūsos neraisītu aizdomas, ka šajos rakstos kāds, tā sacīt “lej ūdeni” vai kas vēl trakāk, neviļus skalo Jums smadzenes, pielikumā lūdzam iepazīties ar mūsu brošūras īso, divu lappušu versiju. Brošūrā sistemātiski, pēc būtības atklātas visas mūsu produkta nianses, nepalaižot garām nevienu no tradīciju saglabāšanas ziņā vērtīgajiem guļbūvju konstrukciju elementiem. Lai gan šādi mēs detalizēti izklāstam visus savus noslēpumus, tomēr, par cik attīstībā nestāvam uz vietas, tad nepavisam neesam nobažījušies par savu nākotni. Ceļš, kurš ejams, lai to visu ieviestu dzīvē, jebkuram būs pietiekami ilgs un sarežģīts.

 

Pamatīgi iedziļinoties visās tur aprakstītajās baļķu savienojumu uzbūves niansēs, iespējams Jūs atskārtīsiet to, ka brošūra izmantojama kā rokasgrāmata jebkuram mūsu sekotājam. Vismaz veidojot brošūru, pilnīgi viss ar prieku tika atklāts, ar prieku, ka jautājums atrisināts un produkts sakārtots. Respektīvi, nekas no Jums netika slēpts vai noklusēts! Vai nozares profesionāļi atzīmēs to, ka mūsu produkts nebūt nav kaut kādas pārmērīgas sīkumainības izpausme, bet ka tas veidots patiesā cieņā pret senču gudrību un senajām tradīcijām? Ceram, ka jā. Jo darot visu iespējamo, lai šīs tradīcijas saglabātu vai pat glābtu, mēs arī izvirzījām sev papilduzdevumu: pilnveidot šo, tik specifisko, koka ēku kvalitāti, lai izveidotu harmonisku, skaistu un pabeigtu produktu, lai radītu mūsdienīgu un paliekošu tehnoloģiju. Un lūk arī solītā salīdzinājuma tabula: